Kapu a Mátra kincseihez – Látogató- és oktatási központ épül Mátrafüreden

300 millió forintos Európai Uniós forrásból épül látogató-, oktatási- és kezelőközpont Mátrafüreden – jelentette be a sajtótájékoztatón Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója, valamint Horváth László, a térség országgyűlési képviselője.

Mátra látványtervA Kapu a Mátra kincseihez elnevezésű beruházás keretében létrehoznak egy komplex természetvédelmi oktató- és bemutatóközpontot, természetvédelmi kiállítást, valamint megújul a mátrafüredi tájegységiroda, s annak eszközraktára.

A fejlesztés célja a tájegység természeti értékeinek bemutatása, kiemelten kezelve a védett, valamint a közösségi jelentőségű (Natura 2000) fajokat és élőhelyeket, a térségben folyó természetvédelmi kezelési tevékenységek bemutatása, a helyi természetvédelmi infrastruktúra adottságainak javítása. Mindezek eredményeképpen az itt megvalósuló tevékenység teljes spektruma maradandó, élményszerű és szemléletformáló hatású az ide látogatók számára.

A beltéri állandó kiállítás a vulkanikus felépítésű Mátra természeti- (fajok és élőhelyek) és kultúrtörténeti értékeit (hagyományos tájhasználat), valamint a természetvédelmi kezeléseket mutatja be.

Rónai Kálmánné hozzátette: a kiállítás elemei közt szerepel az éjszakai élet, valamint a föld alatti élet terme. Előbbi az éjszakai fajokat, utóbbi a talajszint alatti élővilágot mutatja majd be, de a denevérek életének megfigyelésére is lesz lehetőség. A létesítmény a kertjében a Mátra jellegzetes élőhelyei is bemutatásra kerülnek (pl. sziklagyep, sziklai cserjés), valamint az innen induló két tanösvényt is bejárhatják az érdeklődők: felújítják a már meglévő, 8 km-es sárhegyi tanösvényt, valamint kialakítanak egy új, 3,5 km-es útvonalat is a Sás-tó és a látogatóközpont között. Az Igazgatóság vezetője szólt arról is, hogy az idén 40 éves Bükki Nemzeti Park a jövőben még szorosabbra kívánja fonni kapcsolatait az oktatási intézményekkel, tenyésztő szervezetekkel, magánszemélyekkel.

Horváth László elmondta: a Mátra a magyarországi turizmus egyik bölcsője, hiszen hazánkban itt alakult ki az első turistaösvény és az első turistaegyesület is. Hozzátette: a Mátra Magyarország egyik legfontosabb megújuló erőforrása, amire a saját, és az utánunk következő generációk életét és jövőjét is alapozhatjuk, hiszen – mint mondta – a természetvédelem nem más, mint az emberiség védelme. Hozzátette: természet nélkül, a teremtett világ nélkül az emberiségnek sincs hazája, ezért tudatosan kell óvnunk környezetünket. Kiemelte: örömteli, hogy a jelenlegi fejlesztésnek köszönhetően a látogatók saját élményeiken keresztül, interaktívan ismerhetik meg a térség felbecsülhetetlen kincseit.

A beruházás várhatóan 2018 decemberében zárul.

(Bükki Nemzeti Park Igazgatóság)

erdeiprogramok_header

Tetszik!
Facebook

Ezek még érdekelhetik: