Kitüntetéseket adtak át március 21-én a Földművelésügyi Minisztériumban, az Erdők Nemzetközi Napján. A Pro Silva Hungariae emlékplakettek kiosztása után Bedő Albert szobrot avattak a Földművelésügyi Minisztérium árkádsorán, bemutatták az OEE alapításának 150. évfordulója alkalmából kiadott „A magyar erdőgazdálkodás képes története 1867-1918” című könyvet, és egy előadás is elhangzott Bedő Albert életéről, munkásságáról.
AZ ERDŐ-MEZŐ TELJES KÉPGALÉRIÁJA A KITÜNTETÉSEK ÁTADÁSÁRÓL ÉS A SZOBORAVATÁSRÓL >>>
Az ünnepséget Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter nyitotta meg, aki méltatta az idén 150 éves Országos Erdészeti Egyesületet. „Az egész ágazatban csak az erdészeknek van ilyen jubileuma Európában” – mondta, majd az erdőtörvény módosításáról beszélt, amelynek társadalmi vitája a februári FeHoVa kiállításon indult el. Fazekas Sándor szerint ennek kapcsán fontos, hogy szem előtt kell tartani a nagy elődök, például Bedő Albert példáját. Mindemellett azonban új szemlélet is van a koncepcióban, amelynek kialakításában a magyar erdészek vettek részt legaktívabban, ahogy ők dolgoznak leginkább az erdők fenntartásáért is. Az erdőtörvény megalkotásánál fontos szerepet játszik majd az erdők hármas funkciója: a közjóléti, a védelmi, és gazdasági, de kiemelt szerepet kap az invazív fajok kezelése, a klímaváltozás, a természetes erdők és az ültetvények közötti különbségek kihangsúlyozása.
„A magyar családoknak az év minden napján fontos az erdő” – hangsúlyozta a miniszter, aki hozzátette, hogy ennek is köszönhető, hogy soha nem látott mértékben voltak turisztikai és közjóléti beruházások az utóbbi időszakban. Kilátókat, kerékpárokat és turistaházakat adtak át, többek között a Zselici Csillagparkot, vagy például a Karapancsai Kastély parkját, de öt erdészeti delikátesz bolt is nyílt az ország különböző pontjain.
Fazekas Sándor beszédében hangsúlyozta, hogy idén az Erdők Nemzetközi Napja az erdő és a víz kapcsolatát állítja a középpontba, és arra hívja fel a figyelmet, hogy óvni és védeni kell a természetet.
„Továbbra is célunk, hogy az erdővel borított területek arányát 27%-ra emeljük Magyarországon” – mutatott a jövőbe Fazekas Sándor, majd megköszönte a kitüntetetteknek, hogy óvják a hazai erdőket.
A kitüntetések átadása előtt Mátrai Árpád előadása szórakoztatta a közönséget, aminek köszönhetően a selmeci hagyományok ápolása még ünnepélyesebbé tette a márciusi eseményt.
A KITÜNTETETTEK LISTÁJA A CIKK ALJÁN!
A kitüntetések átadása után Bedő Albert szobrának avatására invitálták a megjelent erdészeket. A Földművelésügyi Minisztérium árkádsorán Wagner Károly szobrával szemben kapott helyet a Sepsikőröspatakon született erdész emlékműve.
Fazekas Sándor az ünnepség ezen részét röviden ismertette Bedő Albert munkásságát, akinek nagy szerepe volt az erdészeti kutatások elindításában. Ám a szakembernek többek között a szakmai oktatás és a szakmai nyelv megteremtésében is hatalmas érdemei voltak. A miniszter kiemelte még a korabeli erdőtörvényben játszott kimagasló szerepét, és azt is, hogy Bedő Albert élete során rengeteget tett Székelyföld felemelkedéséért.
Zambó Péter, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke örömmel tudatta, hogy a szakember 98 év után térhetett vissza a fővárosba, hiszen halála után az akkor Alkotmány utcában működő OEE székházban ravatalozták fel, és onnan jutott el végső nyughelyére, szülőfalujába, Erdélybe.
„Bedő Albert fáradhatatlanul szolgálta az Országos Erdészeti Egyesületet, nélküle ma nem ünnepelhetnénk hazánk egyik legrégebbi civil szervezetét” – mondta el Zambó Péter, aki hozzátette: ahogy az életben, úgy most is a tanítvány követte mesterét, hiszen Wagner Károly figyelt fel rá, és ő indította el pályáján. „Együtt teremtették meg a közjót szolgáló erdőgazdálkodást, amelyből később a magyar természetvédelem is kinőtt. Az erdőgazdálkodás ma is a közjót szolgálja, és ezen az úton haladva van jövője az ágazatnak”.
Az OEE elnöke szerint szintén fontos, hogy Bedő Albert a határon túl magyarságért is sokat tett, és a magyarság összetartozását szimbolizálja, hogy a 2016-os OEE Vándorgyűlést Bedő Albert szülőföldjén, Háromszéken tartják majd.
A szobor felszentelését Tordai Ernő, Sepsikőröspatak unitárius lelkésze végezte el, aki hangsúlyozta: a falu szülöttjére nagyon büszkék, hiszen Bedő Albert soha nem feledkezett meg a származásáról, Székelyföldről. Az unitárius lelkész kiemelte, hogy a szakember hozzájárul a budapesti, Ignác utcai unitárius templom felépítésében is.
A szobrot végül Fazekas Sándor miniszter, Zambó Péter elnök és Bitay Márton Örs államtitkár leplezte le, ami után az új emlékművet és Wágner Károly mellszobrát is megkoszorúzták.
Az Erdők Nemzetközi Napjára meghirdetett ünnepség második része Orosz Sándor könyvbemutatójával kezdődött, aki az OEE alapításának 150. évfordulója alkalmából kiadott „A magyar erdőgazdálkodás képes története 1867-1918” című könyvről tartott előadást. Őt Andrésiné dr. Ambrus Ildikó, a Bedő Albert Erdészeti Szakiskola és Kollégium igazgatója követte, aki Bedő Albert életéről és munkásságáról. Ehhez kapcsolódtak a Dr. Sárvári János által felolvasott Bedő-idézetek, valamint Király Pál gondolatébresztő beszéde.
A kitüntetettek listája az Erdő-Mező Online honlapján olvasható >>>
(Gribek Dániel – Erdő-Mező Online – www.erdo-mezo.hu)