A Pilisi Parkerdőbe is megérkeztek a kikelet hírnökei (+KÉPEK)

pilis_ibolyaAz egyre nagyobb számban látható tavaszi virágok márciusban jelennek meg a hazai erdőkben – az ébredés nem csak a tél elmúltát és a megújulást, hanem a turistaszezon kezdetét is jelzi. A felmelegedő időjárás, a hosszú hétvégék és a zöldbe boruló táj ilyenkor sokakat az erdőbe csalogathat, a természet védelme érdekében azonban nem árt a körültekintés.

Egyre szaporodnak a csivitelő madarak az erdőben, de a tavasz beköszöntét nem csak az erdei szimfónia, hanem néhány látványosan szép növényfaj felbukkanása is jelzi. Márciusban nyílik először az erdőben például a tavaszi kankalin, a pirosló hunyor, a sáfrány, az odvas keltike, a salátaboglárka, az ibolya, a csillagvirág, a leánykökörcsin, és ebben az időben virágoznak a húsvéti ünnepkörből is ismert barka virágzatukkal a különböző fűzfajok is. Vajda Bertalan, a Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársa ezek közül számos szemkápráztató virágot lencsevégre kapott, a teljes képgalériát a Parkerdő honlapján lehet megtekinteni. A húsvéti hosszú hétvége jó lehetőséget nyújt a felfedezésükre, amihez most egy kis segédletet adunk.

Csillagvirág

Csillagvirág – Fotó: Vajda Bertalan

A lombfakadás előtt nyíló virágú növények egy része geofiton faj, ami azt jelenti, hogy mire az erdő kizöldül, visszahúzódnak a talajszint alá és rejtett módon várják a következő tavaszt. Ilyen növény az éledő erdők egyik gyönyörű ékessége, a lilás vagy fehér színű odvas keltike. Csak távolabbról csodáljuk, mivel alkaloid tartalma miatt igen mérgező, a népi gyógyászat, a homeopátia és a gyógyszeripar azonban értékes gyógyító hatású növényként használja.

Odvas keltike - Fotó: Vajda Bertalan

Odvas keltike – Fotó: Vajda Bertalan

Kedves látvány a sárgán ragyogó salátaboglárka is, amelyik szerény mérete és megjelenése ellenére kiváló méregtelenítő hatású gyógynövény; csakis értő kezekben, megfelelően elkészítve és adagolva. Túrák során kéklő, esetenként fehér vagy rózsaszínű szirmaival örömet okozhat a spárgafélék családjába tartozó csillagvirág is; óvjuk, figyeljünk rá, ne tapossuk el!

Salátaboglárka - Fotó: Vajda Bertalan

Salátaboglárka – Fotó: Vajda Bertalan

Igazán különleges esztétikai élményt nyújt ibolyakék, nagy virágaival a szép nevű leánykökörcsin is. Eszmei értéke „csak” tízezer forint, elpusztítása viszont soha nem enyhülő lelkifurdalást okoz, így rá is vigyázzunk, ő is egyike a szépséges és védett tavaszhírnököknek.

Pirosló hunyor - Fotó: Vajda Bertalan

Pirosló hunyor – Fotó: Vajda Bertalan

Nem utolsósorban az erdők alján vár bennünket a parfüméria egyik főszereplője, az illatos ibolya. Hajoljunk közel hozzá, élvezzük az illatát anélkül, hogy kárt tennénk benne. Végül nem feledkezhetünk meg a hóvirágról sem. Védettsége óta már egyre ritkábban találkozunk vele nőnapokon, de kertben termesztett változata megfelelő engedélyek birtokában árusítható a piacokon.

Illatos ibolya - Fotó: Vajda Bertalan

Illatos ibolya – Fotó: Vajda Bertalan

A természetjárók pedig ne feledjék, hogy a magasabban fekvő erdőterületeken még zordabb időjárási viszonyokkal is találkozhatunk, mint a városokban. Vagyis kora tavasszal is fontos, hogy megfelelően öltözködjünk, és jó túrafelszerelésben induljunk erdei virágnézőbe. A virágokban pedig csak gyönyörködjünk. Fotózzuk, de ne szedjük le őket!

Hóvirág - Fotó: Vajda Bertalan

Hóvirág – Fotó: Vajda Bertalan

(Pilisi Parkerdő Zrt.)

erdeiprogramok_header

Tetszik!
Facebook

Ezek még érdekelhetik: