Megújult a Gemenc Zrt. erdészeti erdei iskolája Pörbölyön. A 150 millió forintos beruházás során nem csak átépítették, hanem ki is bővítették a már meglévő épületet. A Gemenc Zrt. kiemelt figyelmet fordít a mozgáskorlátozottak igényeire is, ezért a fejlesztés meghatározó eleme volt az iskola teljes körű akadálymentesítése.
Az elkészült létesítményben újjászületett a tanterem és bútorzata, bővültek a szemléltető eszközök, átalakították és fejlesztették a szálláskapacitást, új vizesblokkok készültek, megújult a konyha és az étterem, valamint megtörtént az energetikai korszerűsítés is.
Teljessé válik Gemenc déli kapuja a családosok és a mozgáskorlátozottak számára is
A Gemenc Zrt. Ökoturisztikai Központjában, Pörbölyön felújított erdészeti erdei iskola korszerűbb feltételek mellett várja már az iskolai osztályokat, valamint a családosokat és az egyéni bakancsos turistákat is. Az erdőgazdaság számára elsődleges szempont volt a mozgáskorlátozottak részére történő akadálymentesítés. A közjóléti szolgáltatás nyújtása során a társaság alapvető célként fogalmazta meg azt, hogy a mozgásukban korlátozott vendégek is megismerhessék Gemenc páratlan növény- és állatvilágát. Az eddigi és a mostani akadálymentesítési fejlesztéseknek köszönhetően nemcsak megszállhatnak az ide látogató mozgásukban korlátozottak, hanem megtekinthetik a „Gemenc kincsei” interaktív kiállítást, valamint a Gemenci Erdei Vasút segítségével erdei megállóhelyeket és turisztikai látványosságokat is elérhetnek, így megnyílik előttük is Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdeje.
Természetvédelem és szemléletformálás
Az alapítást követő elmúlt tíz évben az erdei iskola magas színvonalon, a vele szemben támasztott elvárásoknak megfelelve látta el feladatait: a társaság közcélú-közjóléti tevékenységének egyik fontos, meghatározó bázisaként a gyermekek, a felnövő generációk szemléletformálásában a legfontosabb szerepet játszotta. A diákokat megismertette a természettel, elősegítette a természet szeretetén alapuló aktív természetvédelem képességének kialakulását az ide látogató iskolásokban.
Az erdészeti erdei iskola fejlesztése
Az erdei iskola tanterme az új berendezések mellett az erdőpedagógiai foglalkozásokat segítő szemléltető eszközökkel bővült, a terem bútorzata teljesen megújult. A fejlesztés során az eddigi három nagy hálóterem helyett 11 kisebb szoba készült el, így az 5-6 ágyas hálótermek mellett, 2-4 ágyas fürdőszobás szobák is létrejöttek, valamint a tetőtérben is megépült egy vizesblokk. A földszinten akadálymentes szoba vizesblokk, és fürdő is helyet kapott. Az épület földszintjén a tantermet, az éttermet és a 100 adagos konyhát átalakították, az étterem pedig fedett terasszal bővült, valamint az épület környezete is megújult. A sátorral érkező vendégek számára az erdei iskola mögötti részen sátrak felállítására alkalmas területet alakítottak ki. Az erdei iskola épületében lévő vizesblokk a sátrak irányából közvetlenül megközelíthető.
A Gemenc Zrt. a Bajai Speciális Szakiskolával kötött megállapodást az erdei iskolai bútorzat egy részének elkészítésére. Az intézmény tanulói az iskola tanműhelyében felújították az étkező 100 db székét, állólámpákat, valamint a tetőtéri szobákba 15 db beépített szekrényt készítettek.
Energetikai korszerűsítés
Az épület a teljes felújítás után már megfelel a korszerű energetikai követelményeknek is. A nyílászáró cserével, a homlokzati hőszigeteléssel, a tetőszigeteléssel az üzemeltetés költségei jelentős mértékben lecsökkenthetőek. A Gemenc Zrt. pörbölyi telephelyének fűtését ellátó faapríték-tüzelésű kazán teljesítménye elegendő az erdei iskola fűtéséhez, használati-melegvíz ellátásának biztosításához, ezért az iskola és a kazánépület között földalatti hővezetéket építettek ki.
A Gemenc Zrt. megújult erdészeti erdei iskoláját ünnepélyes keretek között 2016. június 11-én Zsigó Róbert államtitkár (FM), országgyűlési képviselő, Schweighoffer Ottó a társaság felügyelő bizottságának elnöke, valamint Csonka Tibor vezérigazgató adta át.
A gemenci erdei iskola feladata természeti értékeink védelme és megőrzése
A gemenci erdő nyújtotta értékeket elődeinktől megtanultuk becsülni, reméljük, hogy a következő generáció is tiszteli és okosan gazdálkodik majd mindezzel a páratlan természeti szépséggel, az itt honos állat és növényvilággal – fogalmazott a Gemenc Erdészeti Erdei Iskola avatásán Zsigó Róbert, Baja és térsége országgyűlési képviselője, élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár (FM).
A gemenci erdészek családi majálisával egyidőben felavatott erdei iskola épületének megnyitásán az államtitkár hangsúlyozta: a gemenci természeti környezet és állatvilág mellett az itt jellemző sokszínű, sokízű gasztronómiai kínálat is olyan védeni, továbbadandó érték, amelyet a gemenci erdészek mindennapi munkája és a megújult, megszépült erdei iskola is biztosít. A felújított szálláshelyek, a tanterem, a konyha és az étterem megfelelő környezetet biztosít a gemenci erdő szépségeinek megismeréséhez. Az akadálymentesített épület pedig abban segít, hogy senki ne maradjon ki ebből az élményből – fogalmazott Zsigó Róbert.
A 2003 óta működő erdei iskolát a változó igényeknek megfelelően, 160 millió forintból újították fel, mely összegből 110 millió forintot a Földművelésügyi Minisztérium biztosított. Az iskolát teljes körűen akadálymentesítették, emellett olyan szálláshelyeket is kialakítottak, amelyek nem csak erdei iskolás csoportok, hanem a Gemencre érkező családok, egyéni turisták, természetjárók érdekeit is szolgálja.
(Gemenc Zrt., FM Sajtóiroda)