Az erdőgazdálkodás felelőssége, hogy megvalósítsa az erdők fenntartható használatát

A közép-európai tölgyes erdők és az emberi társadalom kapcsolata évezredekre nyúlik vissza. Mára ezek az erdők jelentős mértékben átalakultak, természetességük, biodiverzitásuk lecsökkent, sok helyen küzdenek a klímaváltozás negatív hatásaival. Megőrzésük a fenntartható erdőgazdálkodás felelőssége és feladata, amelynek érdekében szlovák és magyar szervezetek indítottak projektet Interreg-pályázat keretében.

(Fotó: Gribek Tímea, Erdeiprogramok.hu)

Tölgyesek ökológiai fenntarthatóságának növelése kísérletekre alapozott örökerdő kezelés keretében – #oakadapt címmel indult, Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia programban meghirdetett pályázati forrásból finanszírozott projekt az idén év elején. A projektben két tudományos szervezet, a konzorciumvezető szlovák Technická univerzita vo Zvolene (Zólyomi Műszaki Egyetem) és a magyar Ökológiai Kutatóközpont, két erdőgazdálkodó, a krupinai  Mestské lesy, s.r.o. és a Pilisi Parkerdő Zrt. mellett részt vesz a szlovák Národné lesnícke centrum és a Real Forest, s. r. o. nevű szlovák civil szervezet.

A tölgyerdők óriási természeti tőkét jelentenek: nagy szerepük van a faanyagellátásban, az erdei biodiverzitás megőrzésében és az erdei rekreáció biztosításában. Nagy jelentőséggel bírnak a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásban, a víz- és talajvédelemben. Az erdőgazdálkodás felelőssége, hogy megvalósítsa az erdők fenntartható használatát, amely a faanyagtermelés célja mellé integrálni tudja az erdők védelmi és rekreációs funkcióinak megőrzését is.

A most kezdődő projekt keretében a Zólyomi Műszaki Egyetem és az Ökológiai Kutatóközpont kísérletei a különböző erdészeti beavatkozások, illetve lékvágási módok erdei mikroklímára, biodiverzitásra és felújulásra gyakorolt hatását vizsgálják, valamint összehasonlító vizsgálatokat végeznek örökerdő és vágásos üzemmódban kezelt állományok között. A kutatási eredményeket a krupinai városi erdőket kezelő krupinai Mestské lesy, s.r.o. és a Pilisi Parkerdő Zrt. integrálja szakmai gyakorlatába, így ezek a kutatások várhatóan képesek hozzájárulni a folyamatos erdőborítást fenntartó erdőgazdálkodás megalapozásához és gyakorlati fejlesztéséhez. A projektben a Pilisi Parkerdő Zrt. fejleszti a léknyilvántartási és gazdálkodási rendszerét, valamint vadhatás monitorozó rendszert alakít ki a természetes felújulás biztosítása érdekében, a szlovák Nemzeti Erdészeti Központ (Národné lesnícke centrum) adatbázist és információs rendszert fejleszt az erdők globális változások előtti és utáni természetességi állapotának összehasonlításához. Emellett a partnerek gyakorlati útmutatókat fejlesztenek magyar és szlovák nyelven a régió erdőgazdálkodói és gyakorlati szakemberei számára, és széles körben osztják meg a projekteredményeket az erdő kezelésében érdekeltekkel az oktatás, a természetvédelem és az erdőgazdálkodás területein, jó példával szolgálva a jövő fenntartható erdőgazdálkodása számára.

A projekt 2024.10.01-én indult, várhatóan 2027.03.31-én zárul, miközben a konzorciumi partnerek összesen 1 603 285,60 € (ebből a Pilisi Parkerdő Zrt. tevékenységeire biztosított 201 600 € uniós támogatással) forrást fordíthatnak a közép-európai tölgyerdők fenntarthatóságára, valamint a folyamatos erdőborítást biztosító szlovák és magyar erdőgazdálkodás fejlesztésére.

Pilisi Parkerdő Zrt.

Tetszik!
Facebook

Ezek még érdekelhetik: