A Soproni Egyetem Botanikus Kertjébe modern növényjelölő táblákat helyeztek ki a tudományos ismeretterjesztés és a látogatói élmény elősegítése érdekében. Az új, informatív táblák célja, hogy a kert látogatói, beleértve az egyetemi hallgatókat, diákokat, szakembereket és turistákat, egyszerűen hozzáférhessenek a kertben található növények részletes információihoz.
A QR kódok, azaz kétdimenziós vonalkódok leolvasásával az érdeklődők mobil eszközeik segítségével pillanatok alatt megismerhetik a kertben található növények tudományos és közismert neveit, növényrendszertani besorolásukat, földrajzi származásukat, valamint főbb jellemzőiket. A QR kódok alkalmazása a látogatói élmény bővítésében rendkívül rugalmas és nyomon követhető, lehetőséget adva bármilyen specifikus bemutatóhoz, vezettet sétához.
A 17 hektáros kertben jelenleg nagyjából 4000 fás szárú és 2000 lágyszárú növény taxon található meg, többek között számos ritka, védett hazai növényfaj, illetve nem őshonos fajok is szép számmal felfedezhetőek a kertben.
A botanikus kert több mint 100 évvel ezelőtti kialakítása óta számos, eredeti termőhelyről származó növényfajjal gyarapodott és napjainkban is folyamatosan bővül. A „belső gyakorlóhely fejlesztés – Botanikus kert – QR kódos növényjelölő táblák kihelyezése, oktatás, kutatás és harmadik misszió fejlesztése céljából” – projekt keretében első körben 800 tábla került kihelyezésre és további 2500 telepítése várható.
Az új QR kódos táblák hozzájárulnak a természet iránti tudományos érdeklődés fokozásához, a kertbe ellátogatók pedig teljesebb és informatívabb élményekkel gazdagodhatnak. A kezdeményezés része a Soproni Egyetem elkötelezettségének a fenntarthatóság és a zöld egyetem eszméi iránt, erősítve az egyetem szerepét a környezettudatos nevelés és a tudományos kutatás terén.
(Soproni Egyetem)