Látogatóközpontot adtak át a Páneurópai Piknik Emlékparkban

Mintegy 426 millió forintból látogatóközpont épült a Páneurópai Piknik Emlékparkban, ahol egyebek mellett megújították a szabadtéri információs táblákat és a piknikező asztalokat – tájékoztatta a soproni önkormányzat az MTI-t.

MTI/Nyikos Péter

A közlemény szerint az új, könnyűszerkezetes, kétszáz négyzetméter alapterületű épület áprilistól októberig fogadja a látogatókat. Helyet kapott benne egy közösségi információs tér, egy múzeumi kiállítótér, egy kávézó és szociális helyiségek.

A beruházást a Terület- és településfejlesztési operatív programon keresztül négyszázmillió forinttal támogatta az Európai Unió, a fennmaradó összeget az önkormányzat saját forrásból biztosította.

A kiállítótérben az 1989-es Páneurópai Pikniket mutatják be interaktív emlékkiállítás keretében.

A szabadtéri információs táblákon frissítették a tartalmakat, megújult a sétányok egy része is, ahová olyan süllyesztett taposóköveket helyeztek el, amelyek ismertetik a főbb történelmi eseményeket. Mindezek mellett megújították a piknikező asztalokat, a padokat, a pagoda épületét és a haranglábat is.

Elhelyeztek egy olyan, akadálymentesen megközelíthető 44 négyzetméteres installációs épületet is, amely egyfajta időkapuként állít emléket a határáttörésnek.

MTI/Nyikos Péter

A közlemény hangsúlyozza, hogy a soproni önkormányzat a Páneurópai Piknik ’89 Alapítvánnyal szorosan együttműködve mindent elkövet azért, hogy az 1989. augusztus 19-ei eseményeket minél szélesebb körben megismertesse. A mostani fejlesztés is ezt a célt szolgálja.

A Páneurópai Piknik Emlékpark 2015-ben Európai Örökség címet kapott, Magyarországon elsőként. A címet az Európai Bizottság hozta létre azzal a céllal, hogy elismerje azokat a helyszíneket, amelyek a történelem során Európa újraegyesítéséhez járultak hozzá.

Mára a Páneurópai Piknik és a határáttörés az európai újraegyesítés jelképévé vált. A történelmi esemény helyszíne kedvelt turistacélponttá vált az egykori keletnémet menekültek és rokonaik körében – zárul a közlemény.

1989. augusztus 19-én a magyar-osztrák határ közvetlen szomszédságában lévő Sopronpusztán, a békedemonstráción megnyílt a határ, és több száz keletnémet állampolgár jutott át Ausztriába.

(MTI)

Tetszik!
Facebook

Ezek még érdekelhetik: