Turisztikai komplexum épül a Zemplénben

A Hegyköz szívében, a Pálházi Állami Erdei Vasút végállomásánál, az egykori rostallói kulcsosház, valamint a korábbi kutatóház újragondolásával valósítja meg a Zemplén új turisztika komplexumát az Északerdő Zrt.

A Rostallói Ökotudatos Nevelési Központ, vagyis a RÖNK erdei iskolai és szálláshelyi szolgáltatásokat nyújt, interaktív erdei környezeti ismeretterjesztéssel egybekötve. A létesítmény tervezésekor kiemelt szempont volt, hogy a térségre jellemző építészeti stílusjegyek is megjelenjenek, így skanzen jelleggel mutassák be az észak-zempléni falvak régi épületeinek, udvarainak jellemző elemeit – tájékoztatott Zay Adorján, az ÉSZAKERDŐ Zrt. vezérigazgatója.

A jelenlegi kulcsosház újjáépítésével egy foglalkoztató és kiállítási épület, a Muflon Központ jön létre. Ez bemutatja a Zemplén élővilágát, az évszakokkal együtt változó erdőt. Itt kapna helyet a jelenleg a Pálháza-Ipartelep kisvasúti megállónál található erdészeti-, vadászati-, természetvédelmi- és erdei vasúti gyűjtemény. A kiállítótérben elhelyeznek egy magaslest, valamint erdei környezetet bemutató diorámákat, illetve különféle interaktív elemeket. Lesz egy nyitott fedélszékkel rendelkező helyiség, ahol testközelből lehet megismerni az élővilágot. A kutatószoba alkalmas lesz különféle erdei iskolai foglalkozások lebonyolítására.

Az egykori kutatóház újjáépítését követően szálláshely funkciót kap. A földszintes épületben, öt szobában 34 fő elhelyezésére nyílik lehetőség. Kialakítása folytán alkalmas lesz nagyobb rendezvények lebonyolítására, osztályok fogadására egyaránt.

A fejlesztés részeként – a meglévő Páfrány tanösvény felújításával – létrejön az Uhu tanösvény, ami Magyarországon egyedülálló módon, éjszaka is bejárható lesz. Az éjszakai tanösvény jelzései ugyanis fényvisszaverő festékkel készülnek, így a látogatók az éjszakai erdő hangjain keresztül a természet új, addig esetleg nem tapasztalt oldalát ismerhetik meg.

A tervek szerint a Rostallói Ökotudatos Nevelési Központ 2021. tavaszára készülhet el. A beruházást az Északerdő Zrt. a Téry Ödön program keretében, költségvetési forrásból, 450 millió forintból valósítja meg.

Északerdő Zrt.

 

Tetszik!
Facebook

Ezek még érdekelhetik: