Beindult a Vörös-kő-völgyi időszakos karsztforrás (+videó)

A csapadékos tél és a lassú olvadás miatt már várható volt, hogy 2018 tavaszán is működésbe lépnek a Dél-Bükk időszakos karsztforrásai. Közülük rendre a Vörös-kő-völgyi forrás indul leghamarabb, most is így történt, március 14-én már 30 cm-es állandó vízsugarat produkált.

A mészkőből álló területeken a csapadék 20-30%-a szivárog be a mészkő résrendszerébe és vesz részt a felszín alatti karszt kialakításában. Szárazabb időszakokban a felszín alatti karsztvíz szintje is csökken, illetve ha hirtelen olvad el a hó, az olvadék legnagyobb része gyorsan lefolyik, így a felszín alatt áramló karsztvíz szintje sem emelkedik meg jelentősen. Ilyenkor a hegység lábánál eredő állandó karsztforrások (pl. Garadna-forrás, Szalajka-forrás, Szikla-forrás) is kisebb hozamúak, a magasabban lévő időszakos források pedig akár az egész év során szárazak maradhatnak. Amikor viszont jelentős mennyiségű hó olvad el lassú felmelegedés hatására, vagy néha a nyár eleji, ritkábban az őszi esők idején az 500 méteres magasságban található Vörös-kő-völgyi forrás felszín alatti barlangjárata is megtelik, majd akár másfél méteres magasságú vízsugarat is kilövellhet.

Látványos vízsugarát a forrás annak köszönheti, hogy a korábbi természetes forrástóban buzgárszerűen feltörő víz környezetét az 1970-es években olyan módon építették ki, hogy a víz csak egy felfelé mutató szűk nyíláson át távozhasson. A kifolyó nyílás azóta – valószínűleg szándékos rongálás hatására – kicsorbult, ezért napjainkban kissé oldalirányba lövell a víz. A mészkőből és betonból álló építmény mára már több helyen ereszt, így oldalsó vízsugarak is indulnak, csökkentve ezzel a központi rész víznyomását, ezzel a vízsugár magasságát is.

A köznyelv tévesen gejzírként is említi a jelenséget, ám ehhez semmi köze nincs a bükki forrásoknak. A legközelebbi aktív gejzír továbbra is az Izlandon található Strokkur, amelyet a vulkáni hő hatására felforrósodó víz nyomása hoz működésbe néhány percenként.

A közeli Imó-forrás szintén időszakos, ami kissé magasabban található, így idén még nem lépett működésbe. Ha beindul, általa egy nagy vízhozamú természetes forrásbarlangot is megcsodálhatunk működés közben.

Kapcsolódó cikk:

Olvadás után csodálatos látványt nyújt a Fátyol-vízesés (+videó) – A napokban a Bükkben is szikrázó napsütés köszöntötte az arra járókat. A melegebb időben hamar olvad az erdőket, mezőket borító hópaplan, aminek vize a völgyekben fakadó forrásokat, patakokat táplálja. Tovább olvasom>>>

(Kozma Attila, BNPI)

Erdei Programok

Tetszik!
Facebook

Ezek még érdekelhetik: