Megújult az ócsai Selyem-réti tanösvény (+KÉPEK)

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság  Ócsa mellett található tanösvényén most szebbnél szebb fák és cserjék virágoznak. Kirándulásra fel!

A kányabangitából kinemesített dísznövény, a labdarózsa (Fotó: Nagy István, DINPI)

A kányabangitából kinemesített dísznövény, a labdarózsa (Fotó: Nagy István, DINPI)

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Selyem-réti tanösvényén elkészültek a tavaszi útfenntartási, karbantartási munkák. Az elmúlt 5 év hasonló munkáinak eredményeként a korábbi kátyús, nehezen járható utat mára a kisgyermekes-babakocsis kirándulók mellet a kerekes székes turisták is felfedezték maguknak. A Lilly Hungária Kft. támogatásaként a tanösvény végén kerekes székesek által könnyebben használható padok és asztalok kerültek kihelyezésre. A tanösvény mellett mostanság számos virágzó cserje és érdekes fafaj szemlélhető meg.

A tanösvény szélén az alföldi szárazabb erdőtársulások jellegzetes elegyfafaja a – jelenleg virágzó -tatárjuhar mellett több helyen fellelhetjük a domb- és hegyvidéki tölgyesek második koronaszintjében gyakori gyertyánt is. Erre a furcsa kettősségre a terület földrajzi elhelyezkedése és párás, hűvösebb mikroklímája ad magyarázatot.

Mozgássérültek számára kialakított padok (Fotó: Nagy István, DINPI)

Mozgássérültek számára kialakított padok (Fotó: Nagy István, DINPI)

A virágzó cserjefajok között a sokak által ismert bodza mellett, megtalálhatjuk a most bimbós veresgyűrű som, és a szépen virágzó kányabangita egyedeit. Utóbbi virágzatának peremén csak meddő, míg középső részén csak termős virágok találhatók. A faj nemesítéséből alakult ki a csak meddő virágokat tartalmazó kertészeti labdarózsa.

A jelenleg még szintén virágzó csíkos kecskerágó egyes példányain tömegesen látható a fajspecifikus kecskerágómoly hernyóinak jellegzetes szövedéke.

Kocsányos tölgy (Fotó: Nagy István, DINPI)

Kocsányos tölgy (Fotó: Nagy István, DINPI)

A tanösvény környezetében az Igazgatóság alapvetően természetes folyamatokra alapozott erdőgazdálkodási tevékenységet folytat. Kis területű, a természetes dőlésfoltokat méretében „utánzó” lékek nyitásával igyekszünk a homogén állományszerkezet megbolygatásával a természetes újulat megjelenésének elősegítése mellett az élőhelyet is fajgazdagabbá tenni.

Ahol a korábbi beavatkozások eredményeként nem jelent meg megfelelő mennyiségben természetes újulat, ott mesterséges kiegészítéssel pótoljuk a hiányos foltokat.

Kányabangita (Fotó: Nagy István, DINPI)

Kányabangita (Fotó: Nagy István, DINPI)

Az Ócsai Tájvédelmi Körzet teljes területén az álló és földön fekvő holt faanyag (a balesetveszélyes esetek kivételével) teljes egészében visszahagyásra került. Ennek oka a holt faanyaghoz kötődő nagyszámú védett rovar életterének biztosítása. A tanösvény mellett visszahagyott holt fák mászókának is ideálisak.

A Selyem-réti tanösvény egész évben várja a kirándulókat!

Ha kirándulásunkat ki szeretnénk egészíteni egy kis népművészeti, illetve tájtörténeti programmal is, érdemes ellátogatni a nem messze található Ócsai Tájházba is, ahol az állandó kiállítások mellett rendszeresen kézműves és népművészeti programokat is szerveznek!

(Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság)

erdeiprogramok_header

Tetszik!
Facebook

Ezek még érdekelhetik: